Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürlüğü Gümrük Müdürleriyle Risk Analizi Toplantısı Yaptı

Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürlüğü Gümrük Müdürleriyle Risk Analizi Toplantısı Yaptı


 Bakanlığımızın ana amaçlarından yasal ticaretin kolaylaştırılması, yasa dışı ticaretin ise engellenmesi, ancak bunun da Bakanlığımız vizyonuna paralel olarak hızlı ve insan odaklı hizmet sunan bir teşkilat olarak yapılmasına yönelik olarak, gümrük işlemlerinde gerekçeleştirilen risk analizi çalışmaları, 17.05.2013 tarihinde yapılan toplantıda Gümrük Müdürlerine tanıtıldı ve konuyla ilgili Gümrük Müdürlerinin görüşleri alındı.
 
Toplantı eski Müsteşar Yardımcımız Sn. Ali NURAL başkanlığında, Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Ali TOKSÖZ, Risk Analizleri Dairesi Başkanı Muhammet Ali BAYLAN, Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü bağlantısı tüm Gümrük Müdürleri ve Risk Analizi Dairesi çalışanlarının katılımı ile gerçekleştirildi.
 
Toplantıda; kara, deniz ve havayoluyla gerçekleştirilen gümrük işlemlerine ilişkin risk analizi çalışmaları, bu kapsamda emniyet ve güvenlik amaçlı risk analizi, mali amaçlı risk analizi uygulamaları detaylı olarak tartışılmıştır. Yeni başlanan uygulamalar hakkında da Gümrük Müdürleri bilgilendirilmiştir. 
 
Toplantı mevcut uygulamalarının ilk ağızdan bizzat çalışmaları yapan personelimizce sunulması ve Bakanlığımız merkez-taşra teşkilatları arasındaki iletişimin daha da güçlendirilebilmesi adına son derece yararlı olmuştur. Gün sonuna kadar devam eden etkinlik karşılıklı değerlendirmeler ile sona ermiştir.